14 февруари – 44 години от първия български медал на Зимна олимпиада

Иван Лебанов е скиорът, който нареди България сред големите зимни нации в историята на Олимпийските игри. Той е първият спечелил медал в ски-бягането от Игрите в Лейк Плесид (1980).

Днес може и да звучи някак странно, че дебютното родно зимно олимпийско отличие дойде от ските и по-специално от ски-бягането. Спорт, където от векове властват северните нации и където до последното десетилетие на миналия век скандинавци и руснаци бяха безапелационни господари.

Още 3-годишен, Иван слага “писалките” на краката и по цял ден кръстосва поляните и пистите.

Огромното му желание и хъс за победа компенсират липсата на достатъчно снежни условия, трасета, машини и екипировка у нас и скоро българчето вече спори със северните титани в този спорт. За това помагат съветите на едни от първите му треньори Стефан Митков, Ангел Митов, по-късно и Георги Зографов.

18-годишен Лебанов за първи път на Олимпийските игри.

В Инсбрук (1976) се класира 24-ти на 15 км, а година по-късно в Сент Кроа (Швейцария) става световен шампион за юноши. Междувременно печели 3 световни студентски титли и влиза в тройката на крайното генерално класиране за Световната купа. Успехите му прозвучават сензационно дори и за специалистите. Всички се чудят как така един българин от страна без успехи печели титли и медали в запазени за северняците територии в спорта!? През 1980 г. Иван Лебанов доказва своята мощ и в най-важните стартове. На Игрите в Лейк Плесид българинът печели бронз в ски-бягането на 30 км – първият медал за България.

Датата 14 февруари 1980 г. става историческа за страната ни, защото тогава Иван се оказва сензацията на пистата в Планински център „Ван Хьовенберг“. Близо час и половина той води люта битка с двама представители на Съветския съюз и финишира трети. След Лебанов остават шведът Томас Васберг (четирикратен олимпийски шампион), финландецът Юха Мието (спечелил 5 олимпийски медала, един от които златен), италианецът Маурилио Де Золт (също станал по-късно олимпийски шампион) и др. Медалът на Лебанов предизвиква бум в снежните спортове у нас, зимните ни курорти получават домакинства на стартове за Световни купи (Велинград и Витоша), а страната ни кандидатства два пъти за домакин на Зимни Олимпийски игри.