Грациите ни завършиха с медали!

ЗЛАТЕН МЕДАЛ ВЪВ ФИНАЛА С 5 ТОПКИ И СРЕБЪРЕН ВЪВ ФИНАЛА С ОБРЪЧИ И БУХАЛКИ ЗА АНСАМБЪЛА НА БЪЛГАРИЯ НА ЕВРОПЕЙСКОТО ПЪРВЕНСТВО ВЪВ ВАРНА
Изключително силно представяне на ансамбъла на България във финалите на Европейското първенство по художествена гимнастика!
Ансамбълът на България за жени спечели златен медал на финала на 5 топки на Европейското първенство по художествена гимнастика във Варна. Симона Дянкова, Мадлен Радуканова, Лаура Траатс, Стефани Кирякова и Ерика Зафирова изпълниха изключително силно композицията си и получиха оценка от 47.500 точки – 38.6 за трудност и 8.9 за изпълнение. На второ място в многобоя е Русия с 47.275 точки, а на трето е Израел с 46.150 точки. Във финала с три обръча и два чифта бухалки нашите момичета играха отлично и оценката от 45.950 им донесе сребърен медал! Златния медал с 46.15 спечели отборът на Израел, а бронзовият заслужи отборът на Италия със сбор от 43.375.
Ансамбълът ни от девойки спечели 3 сребърни медала – на отделните уреди и в многобоя.
Боряна Калейн спечели сребро в многобоя, но остана без медал на финалите на отделните уреди. Тя завоюва исторически медал в многобоя, първи за българската художествена гимнастика на Eвропейско първенство в многобоя от 1994 година насам. „Много съм щастлива, защото това е награда за труда на ужасно много хора. Надявам се да продължа така. Повече съм доволна от представянето ми на това състезание, отколкото съм недоволна. Има неща, който мога да направя по-добре, които имам да стабилизирам и то не колкото като работа в залата, а да изляза на състезание и да ги направя, защото сме работили много“, добави Калейн.
Катрин Тасева изигра последното си Европейско първенство пред българска публика, а след Олимпийските игри в Токио ще прекрати спортната си кариера.
На финалите на отделните уреди тя се нареди 5-та на бухалки и на лента, 6-та на обръч и 7-ма на топка. „Смятам, че направих едно много силно състезание, много бях смела, много добра тренировка за олимпийските игри. Показах една много добра форма и че мога да се боря за медали. Следващата седмица продължаваме с подготовката за олимпиадата, остана много малко време. Имаме едно състезание в Москва, не съм сигурна дали ще участваме в Минск. Заминаваме по-рано за Токио, там ще имаме лагер и общо взето предстоят два тежки месеца“, каза още Тасева.
Двете златни отличия на тези уреди спечели рускинята Дина Аверина. На обръч тя беше оценена с 28.350 точки, а на топка има 28.850 точки. Линой Ашрам (Израел), която остана четвърта в многобоя вчера, взе сребърните медали на обръч и на топка съответно с 27.850 и с 28.600 точки. На обръч трета е Анастасия Салос (Беларус) с 27.650 точки, а на топка бронзовото отличие завоюва Алина Харнаско (Беларус) с 28.500 точки. На бухалки европейска шампионка стана Линой Ашрам (Израел) с 28.500 точки, следвана от Дина Аверина (Русия) с 28.200 точки и Анастасия Салос (Беларус) с 27.800 точки. На лента златото взе Дина Аверина (Русия) с 24.700 точки, втора е Алина Харнаско (Беларус) с 23.200 точки и трета е Арина Аверина (Русия) с 22.600 точки. Дина Аверина успя да спечели 3 златни и 1 сребърен медал на финалите, както и бронз в многобоя и злато в отборната надпревара, въпреки че играе с контузия на кръста.